0 Comments
Share This

Kolejne 4 malownicze miejsca nad Adriatykiem

Kolej na drugą część Ośmiu malowniczych miejsc nad Adriatykiem. Pierwsze, choć piąte,  polecane miasto to Vieste, potem zaprezentują się jeszcze Urbino, Corinaldo i Chioggia.

5.     Vieste

Vieste
Źródło: http://www.voyages-girardot.com

Vieste to miasto położone na wysokości zaledwie 43 m n.p.m., którego symbolem jest ogromna, wyrastająca z morza, wapienna skała o nazwie Pizzomunno. Takie położenie umożliwia podziwianie jej z bardzo bliska – dostępna jest niemalże „na wyciągnięcie ręki” z miejscowej plaży. Historia tego miejsca sięga czasów kolonizacji greckiej. Dominującą budowlę stanowi dostojny zamek z XIII wieku. Wejście na wzgórze, na którym wznosi się ta okazała budowla, to prawdziwy wysiłek dla nóg do którego warto się przygotować. Na południe od Vieste zaczyna się najbardziej czarujący odcinek słynnej,  nadmorskiej trasy prowadzącej na południe przez półwysep Gargano. Ta niespotykanie kręta droga obfituje w fantastyczne widoki, pozostające w pamięci na długo.  Jadąc nią można dotrzeć aż do położonej na wysokości 800 m n.p.m.  Monte Sant’Angelo.

 

6.     Urbino

urbino
Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Urbino#/media/File:PanoramaUrbino.JPG

Miasto Urbino należy do najważniejszych ośrodków kultury we Włoszech i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.  Charakterystyczną, zwartą zabudowę zawdzięcza renesansowym władcom, obdarzonym niezwykłym zmysłem artystycznym. Budzące zachwyt, okazałe stare miasto otacza pierścień ogromnych murów. Rezydencja książąt Urbino – Palazzo Ducale to najbardziej wyrafinowana i bajkowa budowla w tym rejonie. Swoim pięknem przyciąga turystów ze wszystkich czterech stron świata.

 

7.     Corinaldo

corinaldo
Źródło http://www.touring-italy.net

Czarujące miasteczko Corinaldo zaprasza do zjechania z głównej, prowadzącej wzdłuż wybrzeża trasy w głąb pagórkowatego lądu. Ta średniowieczna, niewielka miejscowość, położona na terenie prowincji Ankona (Marche) uznawana jest za jedno najpiękniejszych i najlepiej zachowanych miasteczek starożytnej Italii. Podobnie jak okoliczne wioski, położone jest na wzniesieniu, dzięki czemu już z daleka można podziwiać potężne, pozostające w świetnym stanie mury. Oferują one wszystkim turystom niezwykłą możliwość spacerowania wysoko, ponad  dachami miasta. Corinaldo ze względu na wybudowane na jego terenie sanktuarium św. Marii Goretti, patronki dziewcząt, jest również celem wielu pielgrzymek.

 

8.     Chioggia

choggia
Źródło http://www.1meee.com/chioggia/

Barwne miasteczko, położone na wyspach lagunowych, dzięki przecinającym je licznym kanałom, mostom i starym pałacom, bardzo przypomina Wenecję. Jeśli ktoś szuka równie klimatycznego ale pozbawionego tłumów turystów miejsca, to Chioggia będzie idealnym wyborem. Co prawda, pod względem dzieł sztuki, nie może się równać z większą i bogatszą siostrą jednak urzekająco kolorowe, przycupnięte na brzegach budynki, cudowna atmosfera pełnego życia portu rybackiego oraz zapierająca dech w piersiach promenada Corso del Popolo, zaspokoją apetyt głodnych wrażeń podróżników.

RELATED ARTICLES