2 Comments
Share This

8 malowniczych miejsc nad Adriatykiem

Lato powoli zaczyna się z nami żegnać i choć dalej temperatura sprawia, że nie musimy zakładać ciepłych kurtek, to jesień zbliża się coraz większymi krokami. Wrzesień i październik są idealnymi miesiącami do wybrania się na podbój Włoch. Przedstawiam swoją listę 8 malowniczych miejsc nad włoskim Adriatykiem, które podbiją wasze serca o każdej porze roku. Niektóre już odwiedziłam, inne wciąż są na mojej liście włoskich podróży marzeń. Dziś część pierwsza!

1.     Albarello

arbello
Źródło: http://www.voyages-girardot.com

Miejscowość położona w regionie Apulia, jest centrum  strefy Zona Monumentale, należącej do zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po włoskim Alberobello pozwala odkryć niezwykłe,  unikatowe na skalę światową, okrągłe budowle, noszące miano „trulli”.  Niektóre z nich przerobiono na domy, w wielu utworzono sklepy z pamiątkami a nawet hotele, które stanowią ciekawą alternatywę dla  klasycznych miejsc noclegowych. W mieście znajduje się około 1000 trulli, których genezę i historię można poznać w miejscowym Museo del Territorio.

2.     Ascoli Piceno

Lifecoctail. Ascoli Piceno
Źródło: https://it.wikipedia.org

To urokliwe miasto,  położone na wysokości  153 m n.p.m. i otoczone  ponad 1000-metrowymi szczytami jest stolicą włoskiej prowincji o takiej samej nazwie. Zachowały się tu liczne zabytki architektoniczne z czasów starożytnych i średniowiecza. Miłośnicy sztuki powinni zobaczyć Piazza del Popolo, wybudowany w XIII wieku pałac Palazzo dei Capitani oraz  Pinacoteca Civica na Piazza Arrimgo. Muzeum to może pochwalić się, między innymi, dziełami wybitnego malarza Carla Crivellego, który stworzył też wystawny ołtarz w pobliskiej katedrze. Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, odbywa się w Ascoli emocjonujący turniej Quintana, w którym o zwycięstwo walczą poszczególne dzielnice miasta. Miejsce to stanowi też idealną bazę wypadową do niezapomnianych wycieczek.  Na południe można wybrać się do Montagna dei Fiori a następnie odwiedzić San Giacomo, w którym mieści się kolejka kabinowa wjeżdżająca na Monte Pisello (1676 m n.p.m.). Widać stamtąd cały Adriatyk aż po wybrzeże Dalmacji.

3.     Brindisi

Lifecoctail. Brindisi
Źródło: http://www.laterradipuglia.it

Antyczne Brindisi  od 190 roku p.n.e. jest końcowym przystankiem Via Appua, co symbolizują dwie 19-metrowe marmurowe kolumny. Głęboko wcinająca się w ląd zatoka mieści osłonięty port, który już w starożytności stanowił pewnego rodzaju bramę do wschodniej części Morza Śródziemnego. Tętniące życiem centrum Brindisi tworzą Piazza del Popolo i Piazza della Vittoria z Fontana de Torres (uruchomiona w 1618 roku),  która dumnie nosi tytuł najpiękniejszej fontanny w mieście. To właśnie tutaj, w 19 roku p.n.e. zmarł Wergiliusz, o czym przypomina pamiątkowa tablica na Colonna Romana. Niedaleko mieści się równie ciekawy plac z katedrami pochodzącymi z XII wieku. Nie można przegapić też takich pomników historii jak: kościół San Giovanni al. Sepolcro (XII wiek), świątynia Santa Maria del Casale z pięknymi freskami oraz zamek Castello Svevo mieszczący się przy Seno di Ponte.

4.     Termoli

Termoli
Źródło: https://commons.wikimedia.org

 

Termoli to genialnie przecinający morze, urzekający półwysep, położony w regionie Molise. W tym starożytnym, biskupim mieście znajdują się nadzwyczajne zabytki architektoniczne z czasów średniowiecza. Jednym z nich jest coraz bardziej niszczejący zamek  Hohenstaufów z XII wieku. Niewątpliwym magnesem dla podróżników jest port w Termoli, z którego można popłynąć na wyspy Tremiti. W XI wieku miejscowi duchowni zbudowali tam klasztor,  przebudowany w kolejnym wieku na twierdzę. Służył on jako obrona przeciwko grasującym na tamtym terenie piratom. Dzisiejsze atrakcje tego miejsca to przede wszystkim: okazałe opactwo, gorące od piasku, złote plaże otoczone surowym i kamienistym wybrzeżem a także liczne zatoki i samotne groty, zachęcające do nurkowania.

RELATED ARTICLES